A Wicca története:
A Wicca, más néven Zöld Boszorkányság a látható és láthatatlan természet tiszteletén alapuló több ezer éves mágikus termékenységkultusz folytatása. A természet, a béke, és a mágia vallása. (A Wicca jelentése meghajlítani, megváltoztatni. Azokra az emberekre utal, akik meg tudják változtatni a valóságot.) A Wicca Európában az 1940-es 50-es években született újjá. A Boszorkányság megújítása Gerald B. Gardner (1884.-1964.) nevéhez füzôdik, aki 1939-ben csatlakozott egy dél-angliai, akkor még titokban létezô boszorkánycsoporthoz, majd késôbb saját coveneket alapított, s írásban is lefektette a modern Wicca alapjait. A vallásnak ma már több százezer követôje van a világon, fôként Nyugat- Európában és Amerikában, akik covenekben, hivatalos Egyház keretein belül végzik munkájukat. (A coven a latin conventus -gyülés, gyülekezés- szóból származik.) A boszorkányok titkos tanításait az Árnyak Könyve tartalmazza. Minden csoport és minden boszorkány saját könyvvel rendelkezik. Ebben az ôsi tudást viszik tovább és a saját tapasztalataikat is feljegyzik.
Hitvallása:
Ami közös a különbözô tradíciókban: -A látható és láthatatlan természet tisztelete, szeretete, az örök körforgás elfogadása. -Az Isteni Pár tisztelete, tehát a férfi és nôi aspektus egyenrangúságának elfogadása Isteni és emberi szinten egyaránt. -Etikai szabálya, tanítása: Azt teszel amit akarsz, csak ne árts másoknak!
A Wicca minden okkult, metafizikai, filozófiai és vallási rendszert elfogad.Tanításai között megtalálhatók az ókori misztériumok ugyan úgy, ahogy a sámánizmus egyes elemei, a keleti filozófiák vagy az okkultizmus és a rituális mágia. A Wicca szabad vallás, nem térít, nincsenek dogmái, parancsolatai. A csoportok vezetôi sem uralkodnak a coven tagjai felett, csak tudásszintjük különbözteti meg ôket a többiektôl. A boszorkányok legfontosabb tevékenységei a természet, a Föld védelme, és a gyógyítás. A Kelta Wicca Hagyományôrzôk a Wicca közös hitvallását a Kelta Tradícióra alapozva gyakorolja. Az ôsi természetvallás, és hit felelevenítése mellett, az ôsi kelta természeti ünnepeket és hagyományokat kutatja, használja.
A Wicca ünnepei:
A Wiccának nyolc fô ünnepe van. (A téli és a nyári napforduló, a tavaszi és az ôszi napéjegyenlôség, és ezek felezôpontjai.) Ezek neve sabbat. -Yule: december 21. (téli napforduló) A Nagy Istennô gyermekeként újjászületô Napisten ünnepe, a téli napforduló, a fény újjászületése. -Litha (Midsummer): június 21. (nyári napforduló) A tüz, a nyár, a termékenység és az ereje teljében lévô Napisten és a termékeny Földanya ünnepe, rituális tüzgyújtás, a tüz átugrálása -Ostara (Eostara): március 21. (tavaszi napéjegyenlôség) A tavasz, az ébredô természet és az életerô ünnepe. -Mabon (Modron): szeptember 21. (ôszi napéjegyenlôség) A gyümölcsérés, a szüret, a bôség, a harmónia, az egyensúly, a megelégedettség és a Földanya (Modron) ünnepe. -Samhain (Halloween): november 1. Az ôsök, a halottak, az alvilági Agancsos Isten ünnepe, a kelta újév kezdete. -Lughnasadh (Lammas): augusztus 1. Lugh isten és a termékeny Anyaistennô esküvôje, a gabona, az aratás, a termékenység, az új kenyér, a játék ünnepe. -Beltane ( Beltene, Walpurgis): május 1. A szerelem, az Isteni nász, a természet, a fák, a lombok, virágok, a meleg, ünnepe. -Imbolc (Imbolg, Oimelc): február 1. A növekvô fény, a megtisztulás, a tüz, a gyertyaszentelés, a szüz istennô ünnepe, új tagok avatása.
A kisebb ünnepek, például a telihold ünnepek, vagy a nemzetenként változó ünnepek neve esbat.
Magyar Ünnepek:
-Szent György nap- április 24. A gellérthegyi találkozó napja. -Luca nap- december 13. A Sötétség ünnepe.
A Wicca legismertebb irányzatai:
A Wiccának több ismert irányzata van. Ezek alapjaikban, hitvallásukban megegyeznek, csak szertartásrendjük, mitológiai hátterük különbözhet egymástól. A leghíresebb irányzatok közé tartozik a már említett Gardner által alapított Gardneriánus Wicca. Ôk a természet közelségének fontosságát hangsúlyozzák. Közülük sok covenben meztelenül végzik a szertartásaikat, ami a csoporton belüli egyenlôségre utal. Ezt az irányzatot Skyclad-nek, Égbe Öltözöttnek is nevezik. Leghíresebb képviselôi Doreen Valiente, Patricia C. Crowther és Monique Wilson, akik még Gardnertôl nyerték el beavatásukat. Sokban hasonló az Alex Sanders által létrehozott Alexandriánus Wicca is, csak nagyobb hangsúlyt fektetnek a szertartásokra.Leghíresebb Alexandriánusok Janet és Stewart Farrar és dr. Vivianne Crowley. A Tradicionális vagy Örökletes Boszorkányság a családi hagyományokra épül, általában titokban, zártan müködik. Leghíresebb Old George Pickingill. A Szász Boszorkányság az angolszász tradíciókra épül. Istenpárja Freya és Wotan. Kidolgozója és jelenlegi vezetôje az amerikai Raymond Buckland. Hasonló az északi (Nordic) vagy Germán Boszorkányság. A mágikus erejü rúnák erejét, a hôsök, harcosok kultuszát elevenítik fel. Istenként Odint, a germán mitológia fôistenét tisztelik. A Dianikus Wicca a Wicca feminista irányzata. A Nagy Istennôt Diana néven tisztelik. Csak nôk lehetnek a tagjai. (Vannak leszbikus coveneik is.) Követôi közé tartozik a magyar származású Zsuzsanna Budapest (Mokcsay Zsuzsanna). A Sámánisztikus Boszorkányság szintén erôsen feminista jellegü irányzat, táncokkal, zenéléssel, dobolással. Férfiak is tagjai lehetnek. Nagy súlyt fektetnek az Egység és az Egyensúly megértésére. Nincsenek vezetôik. Híres képviselôjük Shan, aki elôzôleg Dianikus csoport tagja volt. A Tudományos Boszorkányság (Boszorkányság Mint Tudomány) szintén Amerikában jött létre. Vezetôje Laurie Cabot. A mágikus és parapszichológia tudományokat helyezik elôtérbe. A Faery Tradition a tündér-hagyományokkal foglalkozik. Irányítója és vezetôje az amerikai Victor Anderson. Az Amerikai Kelta Wicca hozzánk hasonlóan a kelta tradícióra építi rendszerét. Alapítója Jessica Bell. (Lady Sheba)
A Boszorkányok mágiája:
A Wiccának három fokozatát különböztetjük meg, ezek közül az elsô a mágikus hit és a hagyományok megôrzése, a második a misztikus tudás megszerzése, a harmadik pedig a mágikus erô használata.
Az ôsi hit fontos része a mágia, amit bárki gyakorolhat. A boszorkányok szerint nincs külön fekete és fehér mágia. Cselekedeteink, céljaink határozzák meg mivé alakul. Minden tudást és erôt lehet pozitív és negatív cél érdekében alkalmazni. Mi azonban nem használjuk romboló, pusztító szándékkal, mert ez ellenkezne a természet tiszteletével, és a hitünkkel. |